Szalunek ciężki czy lekki? Od czego zależy rodzaj szalowania wykopów?
Szalunek to tymczasowa konstrukcja, która jest niezbędnym elementem każdej budowy. Szalunki są wymagane przy żelbetowych stropach, fundamentach czy betonowych cokołach ogrodzeń. Dlatego warto wiedzieć, czym dokładnie są i czym się od siebie różnią. Przedstawiamy podstawowe informacje na temat szalunków ciężkich i lekkich oraz podpowiadamy, kiedy warto je wybrać.
Czym jest szalunek do wykopów?
Istnieje kilka rodzajów szalunków budowlanych: szalunki do wykopów, stropowe i ścienne. Nas najbardziej będzie interesował ten pierwszy rodzaj, który jak sama nazwa wskazuje, służy do zabezpieczenia wykopów. Dzięki takiej konstrukcji ziemia z boków otworu nie zasypuje go, co znacznie ułatwia prowadzenie prac budowlanych. Szalunek pozwala na stworzenie bezpiecznej, stabilnej konstrukcji, która podtrzymuje zbrojenie, a także zabezpiecza miejsce wykopu budowlanego.
Szalunki do wykopów najczęściej wykonane są z drewna, jednak na rynku znajdziesz również szalunki aluminiowe, które są bardzo cienkie i świetnie nadają się do małych wykopów (np. kanalizacji), a także stalowe.
Szalunki do wykopów – rodzaje
Ten rodzaj szalunków można podzielić na trzy grupy: lekkie, ciężkie i średnie, różnią się one między sobą głównie wagą, ale również zastosowaniem i wytrzymałością. Najczęściej używane są dwie pierwsze grupy. Szalunek ciężki wraz z technicznymi parametrami zobaczysz na stronie szalunki-orzel.pl/, znajdziesz tam również dokładne dane dotyczące tej konstrukcji. Ten rodzaj szalunku potrafi wytrzymać dużo większe obciążenie niż szalunki lekkie, dlatego najczęściej jest stosowany w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Konstrukcje ciężkie są dość drogie, jednak jest to spowodowane większą masą i wytrzymałością. Ponadto są one wykonywane z grubej stalowej blachy.
Szalunek lekki
Masa lekkich szalunków nie przekracza 1400 kilogramów, na dodatek są one bardzo uniwersalne i łatwe w montażu i demontażu. Problemów nie sprawia również ich transport i magazynowanie. Ten rodzaj szalunków do wykopów jest dużo tańszy niż szalunki ciężkie, przez co niższa jest też cena budowy. Takie konstrukcje znajdują zastosowanie we wznoszeniu płyt fundamentowych i fundamentów żelbetowych, są mniej wytrzymałe i raczej nie stosuje się ich do budownictwa mieszkaniowego.
Zastosowanie szalunków do wykopów
Jak już powiedzieliśmy, głównym zastosowaniem tego rodzaju szalunków jest zabezpieczenie miejsca wykopu przed osypywaniem. Mają one ochraniać nie tylko robotników, ale również chodniki, ulice i budynki, które mogłyby się uszkodzić w przypadku osunięcia się gruntu. Szalunki do wykopów stosuje się również przy wykonywaniu prac wodnych i kanalizacyjnych, a także prac z zakresu przemysłu drogowo-inżynieryjnego. Takie szalunki powinny wystawać ponad 10 cm nad poziom gruntu i składać się z płyt, łączników i stalowych rozporów.
undefined