Udar mózgu – co warto o nim wiedzieć?
Udar mózgu to coś, czego boi się wiele osób. Powszechnie uważa się, że to schorzenie dotyczy wyłącznie osób w starszym wieku. Tymczasem udar może dotyczyć także młodych osób. Jak rozpoznać udar mózgu i co można zrobić w takiej sytuacji?
Udar mózgu może zostać wywołany pęknięciem naczynia lub zatorem. Udar mózgu nie musi od razu dawać wyraźnych objawów. Najczęściej wiarygodnym symptomem udaru jest niesymetryczny uśmiech oraz bełkotliwa mowa. W przypadku udaru niemożliwe jest też zwykle również symetryczne unoszenie kończyn ciała oraz utrzymanie ich w wybranej pozycji przez dłuższą chwilę. Osoba, której grozi udar może odczuwać ponadto osłabienie oraz zawroty i ból głowy.
Jeśli wyżej wymienione objawy się pojawią, konieczna jest wizyta w szpitalu. Tylko szybkie działanie może uchronić daną osobę przed śmiercią lub kalectwem wynikającym z uszkodzenia mózgu. Trzeba bowiem pamiętać o tym, iż komórki mózgowe szybko umierają, jeśli nie otrzymają one tlenu.
Nie da się w pełni zapobiec udarowi mózgu. Sprzyjają mu uzależnienia, takie jak palenie papierosów oraz picie alkoholu. Także brak aktywności fizycznej sprzyja osłabieniu naczyń krwionośnych. Również miażdżyca przyczynia się do gorszego krążenia krwi.